subota, 30. siječnja 2010.

Vizualizacija

Kako vizualizirati

Mnogi se pitaju što točno znači riječ "vizualiziranje".
Neki su zabrinuti pošto stvarno ne "vide" mentalnu sliku ili lik kada sklope oči i pokušaju vizualizirati. Nemojte dopustiti da vas zbunjuje termin "vizualizirati". Uopće nije potrebno mentalno vidjeti lik. Neki kažu da vide veoma jasne, oštre likove kada sklope oči i zamisle nešto.
Drugi osjećaju da stvarno ne "vide" ništa, već na izvjestan način "razmišljaju" ili zamišljaju da promatraju taj lik, ili postaju svjesni osjećaja utiska. Ovo je sasvim u redu. Svi mi stalno upotrebljavamo maštu, nemoguće je ne upotrebljavati je, tako da je dobar svaki proces koji možete
primijeniti kada maštate (zamišljate).
Ukoliko još uvijek niste sigurni što znači vizualizirati,
pročitajte svaku od sljedećih vježbi, zatim sklopite oči i pokušajte: Sklopite oči i opustite se. Razmišljajte o nekoj vamapoznatoj prostoriji kao što je vaša spavaća ili dnevna soba. Sjetite se nekih poznatih detalja iz nje, kao što je boja tepiha, raspored namještaja, koliko je osvijetljena. Zamislite sebe kako ulazite u tu prostoriju, sjedate na udobnu stolicu ili liježete na udoban krevet. Sada se prisjetite nekog lijepog iskustva koje ste doživjeli u zadnjih nekoliko dana, posebno neko iskustvo ugodnih fizičkih osjećaja kao što je ukusan ručak, prijem
neke poruke, brčkanje u prijatnoj toploj vodi, ili vođenje ljubavi. Sjetite se tog iskustva što bolje možete i uživajte
ponovno u tim divnim osjećajima.
Sada zamislite da se nalazite u idiličnom poljskom ambijentu, možda odmarajući se na mekoj zelenoj travi pored bistre rijeke, ili šetajući kroz prekrasnu gustu šumu. To može biti mjesto gdje ste već nekada bili ili idealno mjesto gdje biste željeli otići. Zamislite detalje i zamislite to
mjesto onakvim kakvo biste vi željeli da bude. Metodu koju ste primijenili da zamislite ove scene predstavlja vaš način vizualizacije.
Postoje dva različita načina u kreativnoj vizualizaciji.Jedan je receptivan, drugi je aktivan.
Pri receptivnom načinu jednostavno se opustimo i dopustimo likovima ili utiscima da naviru bez posebnog zamišljanja njihovih detalja-prihvaćamo ono što naiđe. Pri aktivnom načinu svjesno biramo i stvaramo ono što želimo vidjeti ili zamisliti.
Kako su ovi procesi bitan dio kreativne vizualizacije,
potrebno je vaše receptivne i aktivne sposobnosti ojačati vježbanjem.


Posebni problemi kod vizualizacije
Povremeno čovjek potpuno blokira svoju sposobnost da vizualizira ili mašta po svojoj volji i osjeća da "nikako ne može". Ova vrsta blokade uglavnom se javlja iz straha i može se nadvladati ako to čovjek želi.
Obično čovjek blokira svoju sposobnost da koristi kreativnu vizualizaciju iz straha od onoga na što može naići kada "gleda" unutar sebe - straha od vlastitih nepriznatih osjećaja i emocija.
Na primjer, jedan od mojih učenika nikako nije mogao vizualizirati i stalno je padao u san u toku meditacija.
Otkrilo se da je jednom prilikom doživio jedno veoma emocionalno iskustvo u toku vizualizacije; bio je uplašen da će mu biti neugodno ukoliko postane emocionalan pred drugima.
Jedina je istina da nema ničega u nama samima što nas može povrijediti; jedino strah od doživljavanja naših vlastitih osjećaja može nas držati zatvorenim. Ukoliko se bilo što neobično ili neočekivano pojavi u toku meditacije, najbolje je to potpuno promotriti, zadržati
ga i iskusiti što više možete i ustanovit ćete da gubi svu negativnu snagu nad vama. Naši se strahovi javljaju od stvari sa kojima se ne suočavamo. Čim budemo spremni sukobiti se potpuno i duboko s izvorom straha, on gubi svoju snagu.
Srećom takvi problemi kod vizualizacije su rijetki. Po pravilu, kreativna vizualizacija dolazi prirodno, i što je više vježbate, to postaje lakša.


ČETIRI OSNOVNA KORAKA ZA EFEKTIVNU KREATIVNU VIZUALIZACIJU

1. Postavite sebi cilj
Odlučite se za nešto što biste željeli imati, što težite ostvariti ili stvoriti. To može biti na bilo kom nivou -posao, kuća, međuljudski kontakti, promjena u sebi, bolji standard života, sretnije psihičko stanje, bolje zdravlje, ljepota ili bolja fizička forma, ili nešto drugo.
U početku birajte ciljeve u koje vjerujete, za koje osjećate da ih možete ostvariti u bliskoj budućnosti. Na taj način se nećete morati sukobljavati sa suviše otpora u sebi, i možete uvećati osjećaj uspjeha, kako napredujete sa kreativnom vizualizacijom. Kasnije, kada steknete više iskustva, možete prihvatiti teže ili izazovnije probleme.

2. Stvorite jasnu ideju ili sliku
Stvorite ideju ili mentalnu sliku predmeta ili situacije baš onako kako želite da se ostvare. Trebate razmišljati u sadašnjem vremenu kao da već postoje na onaj način kako vi to želite da bude. Zamislite sebe u situaciji onakvoj kakvu je želite sada. Uključite što je više moguće detalja. Možete zaželjeli i da stvorite stvarnu fizičku sliku također, izradom karte za nalaženje skrivenog blaga (što je detaljno opisano u daljem tekstu). Ovaj dodatni postupak nije nužan, ali je često od pomoći (a i čini zadovoljstvo).

3. Razmišljajte često
Razmišljajte o vašoj ideji ili mentalnoj slici često, i u periodima tihe meditacije, i u toku dana kada vam slučajno padne na pamet. Na ovaj način ona postaje integralni dio vašeg života, postaje vam stvarnija, i zamišljate je sve uspješnije.
Koncentrirajte se na nju jasno, pa ipak na jedan lak,blagi način. Bitno je da ne osjećate da joj težite suviše jako ili da ulažete suviše energije - to bi bila prije prepreka nego pomoć.

4. Dajte joj pozitivnu energiju
Kako se koncentrirate na vaš cilj, činite na jedan pozitivan, ohrabrujući način. Dajte čvrste, pozitivne izjave sebi: da vaš cilj postoji, da ste ga ostvarili, ili ga sada ostvarujete. Ove pozitivne izjave zovu se "afirmacije". Dok koristite afirmacije, pokušajte privremeno otkloniti sumnje
ili nevjeru koje možda imate, bar privremeno, i vježbajte da steknete osjećaj da je to što želite veoma stvarno i moguće.
[Nastavite koristiti ovaj proces dok ne postignete cilj, ili dok ne izgubite volju da ga postignete. Imajte u vidu da se cilj često mijenja i prije nego što se ostvari što je sasvim prirodan dio ljudskog procesa promjene i sazrijevanja. Zato ne treba pokušati da ga produžite više nego što imate energije - ukoliko izgubite interes, to može značiti da je vrijeme za pogled na novi cilj. Ako ustanovite da ste promijenili cilj, priznajte to sami sebi. Razjasnite u sebi da se više ne koncentrirate na prethodni cilj. Zaustavite ciklus za stari i započnite ciklus za novi cilj. Ovo vam pomaže izbjeći osjećaj konfuzije, ili osjećaj "neuspjeha", jer ste u stvari samo zamijenili ciljeve. Kada postignete cilj, priznajte svjesno sebi da je postupak završen. Često postignemo ciljeve koje smo željeli i vizualizirali, i zaboravimo i da primjetimo da smo uspjeli!
Pohvalite sebe i obavezno zahvalite univerzumu za ispunjenje vaših zahtjeva.

Iz knjige
Shakti Gawain
Creative visualization

Nema komentara:

Objavi komentar